Вагінізм
Вагінізм – це судомне мимовільне скорочення м’язів тазового дна та піхви, які викликані острахом проведення статевого акту або гінекологічного огляду.
Вагінізм проявляється сильними спазмами м’язів, що замикають вхід у піхву. У зв’язку з цим проникнення статевого члена у піхву стає неможливим.
Спазм м’язів охоплює всі м’язи тазового дна, але особливо сильно стискаються м’язи першої третини піхви та м’язи промежини.
Псевдовагінізм – захисна безумовнорефлекторна реакція, яка проявляється як захисна функція при спробі дотику до статевих органів. На відміну від істинного вагінізму, псевдовагінізм проявляється за наявності явних фізичних проявів у сфері статевих органів, як-от вагініт, тріщини, розриви.
При вагінізмі судомне скорочення м’язів наростає з наближенням моменту початку можливого проникнення. У той же час, коли немає можливості проникнення, м’язи абсолютно розслаблені та не спостерігається жодного стиснення.
Іноді спазми м’язів при вагінізмі можуть бути такими сильними, що спричиняють фізичний біль.
Механізм прояву вагинизму схожий зі змиканням повік при можливій травмі рогівки. Якщо в око наближається палець, то повіка мимоволі закривається, те саме відбувається і з м’язами піхви.
Виділяють 3 ступеня виразності вагінізму:
1 ступінь – стиснення м’язів настає при введенні статевого члена у піхву або при введенні гінекологом дзеркала для огляду, а також введенні пальців у піхву.
2 ступінь – стиск відбувається при дотику до статевих органів.
3 ступінь – стиск відбувається вже від однієї думки про проведення статевого акту чи гінекологічного огляду.
Страх перед статевим актом або його наслідками сильніший у парі, де чоловік не задовольняє потреби жінки у захисті, не лише у сексуальній (сексуальні проблеми партнера, як слабка ерекція, відсутність сексуального досвіду у чоловіка, передчасна еякуляція), а й у несексуальній сфері (фінансова неспроможність чоловіка, надто м’який характер, невпевненість у собі).
Вагінізм, причиною якого є причина несексуального характеру, більше пов’язана з дисфункціональністю відносин у парі і потрібно працювати з сексологом на усунення страхів жінки щодо неспроможності партнера та вибудовування довіри до нього. Вагінізм тут іде проявом неприйняття партнера, уникненням глибокого зближення, вираженням протесту стосовно чоловіка.
Також причиною вагінізму можуть бути страхи партнерів про неплановану вагітність. При цьому вагінізм у жінки може бути проявом страху вагітності, що транслюється чоловіком.
Тривалий вагінізм у жінки нерідко призводить до ослаблення потенції у чоловіка, у зв’язку з неврозом, що розвивається у нього, очікування невдачі.
Розрізняють 2 форми вагінізму: фобічна та істерична.
Істерична форма вагинизму. До цієї форми схильні жінки боязкі, легко вразливі. Найчастіше такі жінки мають нераціональні страхи, боятися темряви, втрачають свідомість, побачивши кров, операції, уколи, відвідування стоматолога. Істерична форма вагинизму є наслідком розповідей про хворобливість статевого акту або невдалий досвід дефлорації.
Фобічна форма вагинизму. За цієї форми вагінізму першому плані виступає страх самого статевого акта. Найчастіше жінки розуміють ірраціональність свого страху, але самостійно здолати цей страх не можу. Іноді жінки допускають контакт чоловіка з клітором або більшими статевими губами, але на момент проникнення виникає спазм. І всі умовляння чоловіка «візьми себе в руки», «налаштуйся», «не бійся», не працюють. При цій формі вагінізму показано роботу з сексологом усунення психологічних блоків.